Blog

Jak nowoczesne technologie ułatwiają naukę języków obcych

11.07.2021, czas czytania: ok 5 minut
Autorka: Pryscylla Kurkus, Edytorka: Monika Szeja

Cześć IT odkrywczynie i odkrywcy! Dziś opowiemy o sposobach na ułatwienie sobie nauki języka obcego dzięki nowinkom technologicznym. Prawdopodobnie każdy z nas usłyszał kiedyś słowa “Zostaw ten telefon/komputer i wracaj do nauki angielskiego na jutro!” 😀 I pewnie niejedna z nas pomyślała, że wkuwanie słówek i struktur gramatycznych jest ostatnią rzeczą, dla której zostawi swoją ulubioną grę czy serial. Mamy dobre wieści! – obecnie jest wiele technologicznych usprawnień, które pomogą nam przy nauce dowolnego języka obcego! Pracując przez kilka lat jako lektorka języka angielskiego miałam okazję wypróbować wiele różnych narzędzi i poniżej zebrałam swoje ulubione. Natomiast pamiętajcie proszę, że jest ich dużo, dużo więcej 🙂

1. Słówka

Obecnie jest wiele aplikacji do nauki słówek, które zbudowane są na różnych mechanizmach.

# Duolingo – Grywalizacja
Duolingo to darmowa aplikacja, która zamienia naukę języka w przygodę pełną wyzwań i nagród. Możecie wybrać język, którego chcecie się uczyć, a także dostosować poziom trudności i ilość czasu, którą możecie poświęcić na naukę każdego dnia. Czy to nie brzmi świetnie?

Dlaczego Warto Spróbować Duolingo?
Gra i Nauka w Jednym: Z Duolingo nauka języka jest jak gra. Zdobywacie punkty za każdą poprawnie wykonaną lekcję, awansujecie na kolejne poziomy i zdobywacie odznaki, które pokazują Wasze postępy.

– Elastyczność: Możecie uczyć się, kiedy chcecie i gdzie chcecie. Aplikacja dostosowuje się do Waszego poziomu i tempa nauki.
– Różnorodność Języków: Duolingo oferuje kursy w wielu językach, więc możecie wybrać ten, który Was najbardziej interesuje. 

#Quizlet - fiszki bez zadyszki

Moją ulubioną aplikacją do nauki jest Quizlet, która zmieniła moje podejście do nauki słówek. Quizlet był świetnym narzędziem gdy uczyłam się j.francuskiego, ponieważ większość materiałów była już stworzona przez innych lektorów. 

Jeżeli korzystacie na swoich lekcjach z danego podręcznika, wystarczy, że wpiszecie jego tytuł w wyszukiwarkę Quizlet. Bardzo często lektorzy i nauczyciele tworzą bazy słówek, które są dostępne dla każdego! To oznacza, że możecie znaleźć gotowe zestawy fiszek idealnie dopasowane do Waszych potrzeb.

Quizlet pozwala też na łatwe tworzenie własnych fiszek. Możecie dodawać słówka, definicje, a nawet obrazy, co sprawia, że nauka staje się bardziej kreatywna i przyjemna. Ale to nie wszystko! Po zrobieniu zbioru fiszek, aplikacja automatycznie generuje gry i testy, które pomogą Wam powtarzać i utrwalać nowe słownictwo.

Dodatkowo, aplikacja Quizlet ma wiele dodatkowych funkcji grywalizacji, np: 

  • Quizlet Live: gra zespołowa, która pozwala rywalizować z kolegami z klasy w czasie rzeczywistym. Idealna na lekcje i wspólne sesje nauki.
  • Tryb Pisania: pisanie i zapamiętywanie słówek poprzez interaktywne ćwiczenia. 
  • Tryb Dopasowywania: sprawdźcie swoje umiejętności poprzez dopasowywanie słów do ich definicji.
  • Audio: słuchajcie poprawnej wymowy nowego słownictwa. 
  • Testy: Quizlet generuje testy, które możecie wykorzystać do sprawdzenia swojej wiedzy przed klasówkami i egzaminem.
2. Gramatyka
#BritishCouncil

British Council zawiera jasno wytłumaczoną gramatykę, dostosowując zagadnienie do poziomu, na którym jesteście. Dodatkowo, ćwiczenia uzupełniające pokażą Wam, czy materiał jest dobrze opanowany i czy w pełni rozumiecie dane zagadnienie gramatyczne. 

#Grammarly

Ta oparta o sztuczną inteligencję aplikacja pomoże sprawdzić Ci, czy Twoje wypracowanie ma błędy gramatyczne i zasugeruje, w jaki sposób je poprawić. Grammarly będzie świetnym narzędziem do tego, by zrozumieć dlaczego dany błąd występuje i jaki jest jego charakter.

3. Słuchanie i rozumienie
#Netflix

Jedną z najlepszych technik nauki języka jest “zanurzenie się w języku”, które pomoże nam osłuchać się z językiem i przyswoić wiele zwrotów z życia codziennego.

Oglądając swoje ulubione seriale i filmy na platformach streamingowych (np. Netflix), warto w ustawieniach zmienić język na ten, którego chcemy się nauczyć. Jeśli chcemy skoczyć na głęboką wodę, polecam wyłączyć napisy i próbować wsłuchać się w słowa i melodię języka. Nie zniechęcajcie się, jeśli wiele nie rozumiecie – na początek potraktujcie to jako dobrą zabawę 🙂 Warto zacząć od swoich ulubionych bajek – zazwyczaj język jest prostszy i struktury są mniej rozbudowane (chociaż nie zawsze jest to regułą). Uważajcie na ustawienia “dźwięk i napisy” w obcym języku – nie zawsze pokrywają się 1:1. 

Oglądając zapisujcie nowe frazy i nieznane wyrażenia, a potem je przetłumaczcie za pomocą dobrego słownika – dzięki temu Wasze słownictwo stanie się jeszcze bogatsze! 

#Language Reactor

Language Reactor to świetne rozszerzenie do przeglądarek, umożliwiające oglądanie filmów i generowanie podwójnych napisów, które można w czasie rzeczywistym sprawdzić. Dzięki temu narzędziu będziecie mogli porównać leksykę, gramatykę oraz bez wysiłku sprawdzić synonimy do danego wyrażenia. 

#Spotify

Najlepiej uczymy się słuchając tematów, które nas interesują. Spotify proponuje wiele podcastów, reportaży i audiobooków w różnych językach, które pomogą zapoznać się z akcentem i melodią języka.

Ponadto, wielu językowych pasjonatów tworzy własne kanały, tłumacząc niuanse gramatyczne i wyjaśniając skomplikowane struktury. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę temat, który Was interesuje, a Spotify zaproponuje Podcasty i Programy.

Zrzut ekranu 2024-07-11 o 16

Dzięki technologii mamy nieskończone możliwości nauki języków obcych, dostosowane do różnych stylów uczenia się i poziomów zaawansowania. Narzędzia takie jak Quizlet, Duolingo, Grammarly, Language Reactor oraz platformy, takie jak Netflix i Spotify umożliwiają interaktywną, angażującą i przyjemną naukę. Dzięki kreatywnemu podejściu, które łączy naukę i technologię, każdy może znaleźć sposób na ciekawą naukę języka. Mam nadzieję, że gdy kolejny raz ktoś zapyta: “Co ciekawego robisz znów przy komputerze”, odpowiesz: “uczę się nowego języka”. 🙂

Bawcie się nauką i techniką, wypływając na szerokie wody możliwości nauki języków obcych, ciesząc się każdą chwilą tej fascynującej podróży. 

Pryscylla Kurkus

Od kilku lat pracuję w IT w różnych rolach, obecnie jako IT Project Manager. Miłośniczka lingwistyki i fotografii. W wolnym czasie uwielbiam sport, dobrą kuchnię i sztukę.