Przewiń do treści
ARTYKUŁ

Mała aktualizacja, duża zmiana. Dlaczego to takie ważne?

Intel Aktualizuje Bajki to kampania, w ramach której chcemy odmienić aktualnie panujące trendy
i pokazać zarówno dzieciom, jak i dorosłym, że praca w IT, niezależnie od płci – jest dla wszystkich!

Skąd pomysł na stworzenie naszej aktualizacji? Okazuje się, że często nieświadomie, już na etapie edukacji przedszkolnej, dziewczynki zniechęcane są do interesowania się naukami ścisłymi, inżynierią czy nową technologią.

Jak to możliwe?

Już od najmłodszych lat stereotypy płciowe, dotyczące zainteresowań, docierają do dziewczynek
i chłopców poprzez popkulturę, czy drobne gesty i słowa, jakich używamy na co dzień. Często znacznie chętniej przypisujemy chłopcom zainteresowanie tematem technologii, uznając, że dziewczynki nie pasują do komputerów i robotów. Przekonania te zostają z dziećmi na całe życie.

W efekcie czego w okresie 2015–2020 wzrost udziału kobiet wśród studentów kierunków nowo technologicznych, zarówno na uczelniach publicznych, jak i na uczelniach niepublicznych wyniósł zaledwie jeden punkt procentowy (15% vs 16%). Wciąż w mniejszości, kobiety spotykają się z kolejnymi stereotypami i nierównościami, które z nich wynikają.

Coraz więcej firm głośno mówi o brakach kadrowych, w tym również o małym procencie kobiet pracujących w technologicznych zawodach. Dlatego marka Intel wraz z fundacją IT Girls chcą zainspirować wszystkie dzieci, bez względu na płeć, do rozwijania swoich pasji w świecie nowych technologii.

Jak planujemy odmienić ten trend i pokazać, że nowe technologie mogą być pasjonujące?

Wspólnymi siłami – fundacji IT Girls oraz Intel –  zaktualizowaliśmy klasyczne i popularne bajki, które wszyscy znamy i od lat czytamy dzieciom. Tak powstały „Bajki Zaktualizowane”, za pomocą których chcemy zainspirować najmłodszych – zarówno dziewczynki jak i chłopców – do rozwijania pasji związanych z nowymi technologiami. Książeczka powstała we współpracy z inżynierkami i inżynierami z firmy Intel. Znajdują się w niej trzy bajki: „Kopciuszek”, „Jaś i Małgosia” oraz „Roszpunka”. Bazując na klasycznej strukturze dobrze znanych historii, wprowadziliśmy w każdej z nich małą aktualizację, która znacząco odmienia losy ich bohaterek i bohaterów.

Jeszcze całkiem niedawno, rodzice zapytani o wymarzony zawód dla swojego dziecka, wymieniali: lekarza, prawnika czy sportowca. Aktualnie bezapelacyjny numer jeden, zarówno wśród mam (20%) jak i ojców (26%) stanowi „programista/specjalista IT.  Każde z dzieci, w przyszłości, ostatecznie samo zadecyduje o swojej ścieżce kariery zawodowej. Tymczasem my twórzmy dla nich środowisko pełne pozytywnych, budujących i równościowych przekazów, aby wiedziały, że wszystkie ścieżki są zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Już teraz inspirujmy przyszłe programistki i programistów!

Dlatego nasza książeczka to dopiero początek! „Bajki Zaktualizowane” posłużyły jako inspiracja i nieodzowny element lekcji, które w ramach projektu, realizujemy w placówkach przedszkolnych w całej Polsce.

Fundacja IT Girls, wraz z inżynierkami i inżynierami z Intela, obecnie odwiedzili przedszkola w Gdańsku i Warszawie. Wspólnie, poprzez zabawę i rozmowę, przybliżali dzieciakom pojęcia z obszaru nowych technologii. Lekcje zakończone były wspólnym czytaniem jednej z naszych zaktualizowanych bajek. Po spotkaniu, każde z dzieci, dostawało swój własny egzemplarz książeczki.

Książkę, również w wersji audio, wraz ze scenariuszami lekcji realizującymi elementy podstawy programowej dla pięciolatków, udostępniamy za darmo, na naszej stronie internetowej.

Każda bajka ma swoją Dobrą Wróżkę.

Dlatego i nasz projekt nie mógł się bez niej obejść! Ambasadorką projektu Intel Aktualizuje Bajki jest Janina Bąk, znana lepiej jako Janina Daily. Która, jak sama mówi – „codziennie odpowiada na tysiące dziecięcych pytań, które mają niewiele wspólnego z prawami fizyki, granicami światów, czy społecznymi konwenansami”. Janina codziennie obserwuje, jak szybko dzieci rozwijają się i z trzylatków żyjących własnym miniświatem zmieniają się w nastolatki, które muszą decydować o tym, kim chcą być w przyszłości. Dlatego przy okazji kampanii Intel Aktualizuje Bajki, razem z naszą ambasadorką Janiną Bąk walczymy o to, aby każde dziecko mogło być, kim chce.

Wkładamy stereotypy między bajki.

Bajkowa konwencja jest dla nas łącznikiem, który może przybliżyć dzieciom świat programowania, stawiając jednocześnie na inspirację nowymi autorytetami, jak postacie z naszych przeprogramowanych historii.  Pozwoli to kształtować nowe, otwarte podejście do technologii – oderwane od stereotypów, że roboty i komputery powinny być wyłącznie w polu zainteresowań chłopców – i w efekcie zaprogramować bardziej zróżnicowaną przyszłość dla dzieci. 

Intel od wielu lat mocno stawia na różnorodność w branży IT. Bajki są ostatnią cegiełką do pełnego wspierania przez markę przyszłych programistek i programistów na wszystkich poziomach rozwoju – od przedszkola, przez szkołę, studia, aż po samą pracę w branży.

Intel Aktualizuje Bajki, to projekt, który ma przybliżyć dzieciakom tematykę nowych technologii i rozpalić w nich miłość do IT.

IT Girls