Przewiń do treści
ARTYKUŁ

Sukces kampanii pilotażowej – dziękujemy, że z nami jesteście!

Cel kampanii był prosty – walka ze stereotypami, które zniechęcają przedszkolaki do rozwijania pasji w świecie nowych technologii. Intel oraz Fundacja IT GIRLS uznali, że najwyższa pora, żeby takie bajki… włożyć między bajki i napisać je na nowo! Tak właśnie narodził się pomysł na kampanię Intel Aktualizuje Bajki, której długofalowym celem jest budowanie bardziej zróżnicowanego środowiska pracy w branży IT. Dzisiaj, po niespełna 2 miesiącach, kończymy pilotażową fazę, w której udało się nam dotrzeć do kilkuset przedszkolaków osobiście oraz do kilkudziesięciu tysięcy za pośrednictwem naszych materiałów.

Praca w branżach związanych z nowoczesnymi technologiami nadal postrzegana jest jako zajęcie typowo męskie, a dziewczynki do pracy w niej skutecznie zniechęca się już od… przedszkola. To właśnie miała zmienić kampania Intel Aktualizuje Bajki, w ramach której przepisaliśmy klasyczne bajki dla dzieci tak, aby zainspirować dziewczynki do rozwijania pasji w świecie nowych technologii. Fundacją IT Girls oraz inżynierki i inżynierowie z Intela przeprogramowali kultowe bajki i zaprezentowali ich alternatywne, „zaktualizowane” wersje. Bo kto powiedział, że Kopciuszek nie może programować?

Bajki posłużyły nam do przeprowadzenia w przedszkolach pilotażowych lekcji, przygotowanych przez fundację IT Girls wraz z pedagogami i specjalnym udziałem przeszkolonych pracowników Intela. Zajęcia pilotażowe odbyły się w gdańskich oraz warszawskich przedszkolach, następnie Fundacja rozpoczęła otwarte zapisy na przeprowadzenie pokazowych lekcji. Na naszej stronie dostępne są scenariusze lekcji o technologii, cztery zaktualizowane bajki (zarówno w wersji pisanej, jak i dźwiękowej) oraz przydatne materiały o tym, dlaczego warto i jak rozmawiać z dziećmi o nowych technologiach.

Sukces pilotażowej kampanii

Pilotażowa faza kampanii cieszyła się sporym zainteresowaniem zarówno przedszkoli, jak i rodziców. W czasie jej trwania pakiety edukacyjne zawierające bajki w formie PDF i audiobooka oraz scenariusze lekcji pobrało ponad 2 371 rodziców mających pod opieką 5 500 dzieci i aż 750 pedagogów pracujących z ponad 22 000 dziećmi w swoich placówkach. W specjalnych zajęciach przeprowadzonych przez pracowników Intela i specjalistki Fundacji IT Girls udział wzięło ponad 300 dzieci z przedszkoli w Gdańsku i Warszawie. Jeśli zastanawiacie się jak wyglądały rozmowy o nowych technologiach z dziećmi zapraszamy to obejrzenia krótkiego reportażu z zajęć jednej z gdańskich placówek tutaj.

Dodatkowo, aby uczcić sukces, wraz z zamknięciem pilotażowego etapu kampanii, zaprezentowana została nowa, zaktualizowana wersja “Królewny Śnieżki i Siedmiu Krasnoludków”. Dotychczas w ramach akcji poznaliśmy także nowe wersje 3 klasycznych bajek: “Kopciuszka”, “Roszpunki” oraz “Jasia i Małgosi”. Opowieści zostały zebrane w książeczce “Bajki Zaktualizowane”.

Wraz z końcem etapu pilotażowego, zamykamy formularz z zapisami na lekcje organizowane w przedszkolach. Fundacja skontaktuje się ze zgłoszonymi placówkami, informując je o aktualnym statusie ich zgłoszenia. Prowadzeniem kolejnych zajęć i kontynuacją projektu na podstawie wniosków z akcji pilotażowej zajmie się fundacja IT Girls, którą tworzą siostry Wioletta i Ada Klimczak. Wszystkie materiały edukacyjne będą wciąż dostępne do pobrania ze strony akcji: https://itgirls.org.pl/intel-aktualizuje-bajki/. W sklepie fundacji można także zakupić fizyczne wydanie “Bajek Zaktualizowanych”, a dochód z zamówień przeznaczony będzie na wsparcie działań fundacji. Sklep znajdziecie tutaj.

Dziękujemy za Wasze wsparcie!

IT Girls