METSy - kampania Fundacji IT Girls
Twoje słowa mogą uratować marzenia dziewczynek o zmienianiu świata.
Chciałbyś, żebyś Ty lub Twoje dziecko słyszało takie teksty?
Dziewczynki muszą się podobać! Może zrobimy makijaż?!
Nauka… lepiej chodźmy na zakupy!!!
Jak jesteś ładna, to wcale nie musisz się uczyć!
My też nie! A niestety tak się notorycznie dzieje w internecie… i w rzeczywistości także…
Dlatego ruszyłyśmy z kampanią społeczną, mającą na celu przełamanie stereotypów płci, utrudniających kobietom odniesienie sukcesu w dziedzinach STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Bohaterką kampanii jest interaktywna lalka, której wypowiedzi zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję na podstawie treści z internetu na temat wychowania dziewczynek i predyspozycji kobiet. Zawierają one przekazy, które od dziecka kształtują osobowość oraz samoocenę dziewczynek, wpływając na ich życiowe wybory. Inicjatywa zwraca uwagę na stereotypizację, z którą od najmłodszych lat mierzą się kobiety oraz pokazuje w jaki sposób możemy przyczynić się do przełamania szkodliwych wzorców komunikacyjnych.
Poznaj METSy - Lalkę, która wspiera dziewczynki
W świecie, gdzie kobiety wciąż napotykają bariery w dziedzinach nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM), inicjatywa metsythedoll staje na przodzie zmiany. Kampania społeczna, której sercem jest interaktywna lalka METSy, ma za zadanie przełamać stereotypy płci, które od najmłodszych lat ograniczają dziewczynki w realizacji ich naukowych i technologicznych pasji.
Głos budzący świadomość
METSy, wyposażona w głos Mariki i napędzana przez sztuczną inteligencję, wypowiada opinie, które odzwierciedlają stereotypy obecne w społeczeństwie. Te wypowiedzi, choć krzywdzące, są rzeczywiste – wyłonione przez AI z ogromnej ilości danych z internetu. METSy ma za zadanie uświadomić, jakie słowa kształtują światopogląd i samoocenę młodych dziewcząt, potencjalnie odciągając je od ścieżek kariery w STEM.
Zmiana perspektywy
Kampania metsythedoll nie kończy się na ujawnieniu problemu. Przez proces przeprogramowania lalki w jej pozytywną wersję – STEMmy, pokazuje, jak można przeciwdziałać szkodliwym stereotypom. STEMmy, to lalka, która teraz inspiruje i motywuje dziewczynki do rozwijania zainteresowań w dziedzinach nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki.
Edukacja przez interakcję
Przeprogramowanie METSy do wersji STEMmy odbywa się przez wspólne rozwiązanie zadania programistycznego, co stanowi nie tylko okazję do nauki, ale także do budowania więzi. Inicjatywa ta podkreśla, jak ważne jest, aby już od najmłodszych lat wspierać dziewczynki w ich zainteresowaniach naukowych, oferując im pozytywne wzorce i zachęcając do eksploracji świata STEM.
Zrównoważony rozwój
Produkcja lalki METSy w technologii druku 3D, we współpracy z firmą Sygnis, oraz ubrania zaprojektowane przez Monikę Cisło z materiałów z recyklingu, podkreślają zobowiązanie kampanii do zrównoważonego rozwoju. Jest to projekt, który łączy innowacje technologiczne z troską o środowisko.
Zobacz METSy w mediach
Dowiedz się więcej o akcji z wywiadów z Adrianną i Wiolettą Klimczak – założycielkami Fundacji IT Girls oraz Mariką – głosem METSy i ambasadorką kampanii.
Obejrzyj spot akcji
METSy na szczęście nie jest prawdziwą zabawką. Ale komentarze, na podstawie których dzięki AI powstały jej opinie są jak najbardziej prawdziwe. To nasze słowa powstrzymują marzenia dziewczynek o zmienianiu świata. Wspierajcie je!
Ale razem możemy zmienić każdą małą METSy w STEMmy! Po przeprogramowaniu lalke wypowiada już zupełnie inne komunikaty – wspierające dziewczynki w ich dążeniu do rozwoju w dziedzinach STEM. Zobacz, jak możemy przeprogramować nasze myślenie i przestać powielać stereotypy o tym, co mogą i do czego są zdolne dziewczyny.